Dark Background

A
A
A
A
A
A
A
A
A
A

Light Background

A
A
A
A
A
A
A
A
A
A

A A A A 1
Page:Sports Individual and Special Colours Awards 2020

Sports Individual and Special Colours Awards 2020

Friday 10-04-2020 - 18:00
Untitled 1

Sports Individual Colours

This award is to recognise students who have shown dedication across at least 2 executive roles in Sport Clubs.

Abbie Seaton - Hockey Treasurer, Women's Captain and Tour Secretary 19/20 

Alisha Byers - Rugby Union Women's Social Secretary and Media Secretary 18/19 and President 19/20

Angelika Seneld - Trampolining Charity Officer 19/20 and Tennis Social Media Officer 19/20

Callum Gorton - Waterpolo Vice President 19/20 and Sports Committee Chair 19/20

Calum Williams - Men's Football Secretary for 18/19 and 19/20

Charlie Vincent - American Football Captain and Social Secretary 19/20

Charlotte Firth - Equestrian Social Secretary 18/19 and President 19/20

Collen Khumalo  - Rugby League Social Secretary and Tour Secretary 19/20

Ellis Carter - Ice Hockey Treasurer 18/19 and President 19/20

Elsa Seyr - Trampolining Secretary 19/20 and Waterpolo Tour Secretary 19/20

Elspeth Jackson  - Equestrian Vice President 19/20 and Lacrosse Women's Captain 19/20

Emily Butcher - Cheerleading Social Secretary and Tour Secretary 19/20

Emily Downs - Rugby Union Women's Social Secretary 18/19 and Treasurer 19/20

Emma Tumelty - Women's Football Secretary 18/19 and Kit Secretary 19/20

Ewan Harvey - MASS Treasurer 18/19 and Rugby Union Men's Treasurer 19/20

Fay Martyn - Netball Charity Secretary 18/19 and 1st Team Captain 18/19

Glenn Lloyd-Callligan - Rugby League Social Secretary 17/18 and Treasurer 18/19

Hannah Bowers - Netball Social Secretary 18/19 and Secretary 19/20

Jack Gabbitas - Rugby League Vice President 18/19 and 19/20

Jaime Sanchez-Capuchino - Swimming Men's Captain 18/19 and 19/20, Media Officer and Treasurer 19/20

Jona Schmidt - Men's Rugby Union Secretary and Social Secretary 19/20 and Sports Committee Secretary 19/20

Joseph Kvedas - Men's Rugby Union Social Secretary 18/19 and President 19/20

Kajol Gill - Cheerleading Pom Dance Captain 19/20 and Mixed Martial Arts Secretary 19/20

Karolina Trych - Equestrian Social Secretary 19/20 and Sports Committee Intramural Officer 19/20

Kunashe Shanangura - Squash Club Secretary 18/19 and Social Secretary 19/20

Laura Rhys-Williams - Netball Charity Secretary 18/19, 1st Team Captain and President 19/20

Lauren Turner - Cheerleading Vice President 19/20 and Women's Rugby Union Tour Secretary 19/20

Oliver Beckwith - Waterpolo Treasurer 18/19 and Kit Secretary 19/20

Rebecca Whitfield - Women's Rugby Union Treasurer 18/19 and Secretary 19/20

Saif Ur Rahmaan Farooq - Squash Club Vice President and Treasurer 19/20

Tayah Livesey - Equestrian Charity Secretary 18/19 and Secretary 19/20

Thomas Scott - Men's Football President 18/19 and 19/20

Troy Brown - Waterpolo Social Secretary 18/19 and Treasurer 1920

Yasmin Martin - Waterpolo Women's Captain 19/20 and Netball Charity Secretary 19/20

 

Sports Special Colours

This award is to recognise students who have shown dedication across at least 4 executive roles in Sport Clubs.

Abigail Cassells - Trampolining Charity Sec 17/18, President 18/19 and Captain 19/20, and Cheerleading Secretary 19/20

Botan Sayda - Lacrosse Men's Captain 17/18 and 19/20, President 18/19 and Media Secretary 19/20

Callum Gorton - Waterpolo Social Secretary 18/19 and Vice President 19/20, Tennis Secretary 19/20 and Sports Committee Chair 19/20

Catherine Taylor - Women's Football Treasurer 17/18 and 1819, President and Captain 19/20, and Equestrian Treasurer 18/19 and 19/20

Eleanor Griffiths - Athletic Union RAG Officer 16/17, Cheerleading Social Secretary 15/16 and Charity Secretary 19/20, and Tennis Vice President 19/20

Francisca Manriquez Milicevic - Cheerleading Social Sec and Tour Sec 18/19 and President 19/20, Volleyball Treasurer 18/19 and 19/20, and Tennis President 19/20

Frankie Tarren - Hockey Social Secretary 14/15, President 15/16, Tour Secretary 16/17 and Volunteer & Development Officer 17/18

George Smith - Archery Media Officer 16/17 and 17/18, Social Secretary 17/18 and 18/19 and President 19/20

Lucy Fleming - Swimming Treasurer 18/19, Water Polo Secretary 19/20 and Charity Sec 19/20 and Sports Committee RAG Officer 19/20

Maddie Freeman-Hall - Hockey Women's Captain 17/18, Treasurer 17/18, Volunteer and Development Officer 18/19 and Vice President 19/20

Matthew Ward - Rugby League Social Secretary and Treasurer 17/18, Media Secretary and Captain 18/19, President and Captain 19/20

Pascal Obiang - Equestian Development Officer 18/19 and Charity & Development Officer 19/20, MASS Vice President 18/19 and Men's Basketball Secretary 19/20

Sophie-Jane Hodgkinson - Trampolining Charity Officer 17/18, Treasurer 18/19, Media Secretary and President 19/20

 

Individual Colours winners will receive a certificate and a University of Bradford crest pin badge. Contact UBU to arrange delivery or collection in the next academic year.

Special Colours winners will receive a certificate and an engraved crystal paperweight. Contact UBU to arrange delivery or collection in the next academic year.

Thank you to everyone who submitted nominations and provided supporting statements.

Related Tags :

More University of Bradford Union of Students Articles

More Articles...